Jak to działa?
Fotowoltaika to energia ze słońca. Panele fotowoltaiczne, które montujemy na dachach lub na gruncie, przekształcają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Moc jednego panelu zależy od ilości modułów, z których się składa.
Nasz konsultant podczas wizji lokalnej określi, ile takich paneli powinna zawierać przydomowa instalacja, by odpowiadała Państwa zapotrzebowaniu na prąd. Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały. Oznacza to, że niezbędne jest zamontowanie falownika (inwertera), który przetworzy prąd stały na prąd zmienny – wykorzystywany w gospodarstwach domowych.
To, ile energii instalacja wyprodukuje, zależy od nasłonecznienia danego miejsca, ilości słonecznych dni w roku, ilości i mocy użytych paneli, rodzaju ich połączenia (szeregowe, równoległe czy mieszane) i wreszcie od poprawnego montażu całej instalacji.
Instalację fotowoltaiczną podłączamy do sieci i nie potrzebny jest żaden dodatkowy akumulator do przechowywania nadwyżki energii. Rolę akumulatora pełni bowiem krajowa sieć energetyczna. Zmagazynowaną nadwyżkę wytworzonej energii wykorzystają Państwo w dowolnym momencie. Przyłącze do sieci elektroenergetycznej należy wyposażyć w liczniki energii pobranej i oddanej do sieci (licznik dwukierunkowy), aby umożliwić rozliczenie z siecią wymienionej energii.