Rozwiązania dla domu

Jak to działa?

Fotowoltaika to energia ze słońca. Panele fotowoltaiczne, które montujemy na dachach lub na gruncie,  przekształcają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Moc jednego panelu zależy od ilości modułów, z których się  składa.

Nasz konsultant podczas wizji lokalnej określi, ile takich paneli powinna zawierać  przydomowa instalacja, by odpowiadała Państwa zapotrzebowaniu na prąd. Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały. Oznacza to, że niezbędne jest zamontowanie falownika (inwertera), który przetworzy prąd stały na prąd zmienny – wykorzystywany w gospodarstwach domowych.

To, ile energii instalacja wyprodukuje, zależy od nasłonecznienia danego miejsca, ilości słonecznych dni w roku, ilości i mocy użytych paneli,  rodzaju ich połączenia (szeregowe, równoległe czy mieszane) i wreszcie od poprawnego montażu całej instalacji.

Na dachu czy na gruncie?

Panele fotowoltaiczne (PV) można montować na dachach domów jednorodzinnych, na budynkach gospodarczych jak np. garaże czy wiaty. Jeśli dysponują Państwo wolnym miejscem na działce, można postawić instalację na gruncie, stosując specjalną konstrukcję. Istotne jest ustawienie powierzchni względem słońca, z uwzględnieniem zmian kątu padania promieni słonecznych w różnych porach roku. Ważne jest również, by inne elementy zabudowy, jak wysoki parkan, drzewo czy sąsiedni budynek, nie powodowały częściowego zacienienia instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaikę można montować zarówno w nowo wybudowanych domach (nie wykończonych), jak  również w budynkach już zamieszkanych. Wykorzystuje się zastaną infrastrukturę, nie jest konieczne  kucie i wiercenie dodatkowych kanałów.

Jakie korzyści?

Fotowoltaika w Państwa domu oznacza przede wszystkim dużo mniejsze rachunki za prąd. Optymalnie dobrana instalacja  może ograniczyć koszty związane z energią elektryczną do 90%. Użytkownik ponosi  jedynie koszty utrzymania łącza, a koszty energii za pobrane kWh są bilansowane według ilości wytworzonej energii. Przy stale rosnących cenach za energię elektryczną ma to ogromne znaczenie dla budżetu domowego.

Gdy rachunki już się zmniejszą, będzie można wymienić niewygodny i często brudzący system grzewczy  (np. kominek z płaszczem wodnym) na dużo wygodniejsze i bezobsługowe rozwiązanie – ogrzewanie elektryczne.
Dodatkowo poprzez montaż nowoczesnej instalacji podnosicie państwo wartość rynkową  nieruchomości i przyczyniacie się do ochrony środowiska.

Korzystanie z systemów fotowoltaicznych jest wygodne, ekologiczne i ekonomiczne!

Ile to kosztuje?

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od planowanej mocy kW oraz rodzaju zastosowanych paneli i innych elementów technicznych.  W zależności od producenta panele fotowoltaiczne różnią się sprawnością pozyskiwania energii słonecznej.

Możemy przyjąć założenie, że przeciętna, czteroosobowa rodzina, mieszkająca w domu jednorodzinnym o powierzchni 150 m2, zużywa rocznie średnio 4 tyś KWh. Daje to rachunki miesięczne za prąd w granicach 200 zł. W takim przypadku zapotrzebowanie na własny prąd powinna zaspokoić instalacja fotowoltaiczna o mocy 4-5 kW. Średni koszt za 1 kW wynosi od 3,5 tyś do 4,5 tyś zł.

Zachęcamy do kontaktu z naszym konsultantem, który przeprowadzi u Państwa audyt energetyczny i  pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie, od strony technicznej jak i finansowej. Dzięki dotacjom rządowym i korzystnym rozliczeniom z operatorami energii fotowoltaika naprawdę się opłaca.

Jak to zrobić?

Zapraszamy do skorzystania z pomocy naszego konsultanta, który podpowie, jaką wielkość elektrowni słonecznej Państwo potrzebują – w zależności od wielkości domu, ilości domowników, kosztów energii, planów rozbudowy domu, ale także możliwości technicznych. Po wykonaniu bezpłatnej wizji lokalnej i audytu energetycznego zaproponujemy najkorzystniejsze rozwiązanie techniczne. Służymy również wsparciem w wyborze najlepszej opcji sfinansowania tej inwestycji – kredyt, leasing, dotacje rządowe. A w końcowym etapie – załatwiamy formalności związane z uruchomieniem instalacji.

Kto to jest PROSUMENT?

Dzięki przyjętej niedawno przez rząd ustawie dotyczącej OZE, osoby fizyczne zyskują  status prosumenta energii odnawialnej. Spółka ENERGA-OBRÓT SA jest zobowiązana współpracować  z wytwórcami energii z paneli fotowoltaicznych – prosumentami. Rozliczenie dokonywane jest na podstawie umowy kompleksowej.

Kto może zostać PROSUMENTEM?

Podmiot taki musi spełniać następujące warunki:

  • wytwarzać energię elektryczną tylko z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji na własne potrzeby
  • być odbiorcą końcowym, czyli nie wykorzystywać energii na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej
  • dokonywać zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej
  • wytwarzanie energii elektrycznej nie może stanowić przeważającej działalności gospodarczej

Uruchomienie instalacji

Nasza firma pomaga klientom w przejściu procedury uruchamiania instalacji fotowoltaicznej, dostarczając potrzebne wnioski do wypełnienia i załatwiając formalności  w zakładzie energetycznym. Dobrze jednak wiedzieć, jakie kroki powinien wykonać prosument energii odnawialnej, by podłączyć swoją instalację do sieci.

Po zakończeniu  montażu instalacji należy wysłać do zakładu energetycznego zgłoszenie przyłączenia do sieci. Składamy je nie później niż 30 dni przed planowanym terminem przyłączenia instalacji fotowoltaicznej. W zgłoszeniu, które przygotowujemy dla naszego klienta, znajduje się m.in. schemat instalacji elektrycznej budynku z uwzględnieniem sposobu podłączenia mikroinstalacji, specyfikacja techniczna fotowoltaiki. Następnie zakład energetyczny wystawia zaświadczenie o przystosowaniu sieci elektroenergetycznej do przyłącza mikroinstalacji. Po zatwierdzeniu dokumentacji podpisywany jest aneks do umowy kompletnej. Po zawarciu umowy klient otrzymuje bezpłatną usługę wymiany licznika na dwukierunkowy.

Monitoring instalacji

Instalacja fotowoltaiczna to cenna inwestycja, którą należy chronić podobnie jak samochód czy drogi sprzęt AGD.

Zapraszamy do skorzystania z oferty naszej firmy na specjalistyczne systemy monitoringu GSM.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Kontakt z konsultantem
close slider

Pomoc konsultanta
Wypełnij formularz, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Mój prąd