Ile zaoszczędzę?

Ile zaoszczędzę?

Nowoczesne gospodarstwo rolne jest w dużej mierze zautomatyzowane. To niestety powoduje większe koszty energii. Dlaczego zatem, mając duże powierzchnie dachowe na budynkach gospodarczych czy wolne miejsce na gruncie, nie zacząć samodzielnie produkować prąd na własne potrzeby. Dzięki bezobsługowej fotowoltaice rolnik może „uprawiać” energię na ogrzewanie wody, oświetlenie budynków gospodarczych, chłodnie czy elektryczne dojarki. Korzystanie z energii odnawialnej opłaci się zarówno hodowcy czy sadownikowi i umożliwi rozwój gospodarstwa w kierunku np. przetwórstwa. Bardzo często hamulcem w tego typu planach rozwojowych jest zbyt duży koszt energii, a co za tym idzie, wysokie rachunki za prąd.

Realna wysokość oszczędności uzyskanych dzięki fotowoltaice zależy od długości użytkowania, wydajności zastosowanych paneli czy planów rozwojowych gospodarstwa. Możemy jednak przedstawić szacunkowe wyliczenia, które pozwolą Państwu przybliżyć korzyści, jakie rolnik może uzyskać dzięki inwestycji w fotowoltaikę.

Przy rachunku miesięcznym za prąd ok. 1000 zł i instalacji fotowoltaicznej o mocy 10kW możemy w ciągu 25 lat zaoszczędzić ponad 200 tyś zł.

Przy rachunku w granicach 2000 zł/mc będziemy potrzebować instalację o mocy 50kW, ale i oszczędności w skali 25 lat wzrosną do ok. miliona zł (przy uwzględnieniu kosztu samej instalacji).

Nie każdy zdaje sobie sprawę jak dużą oszczędność przynosi inwestycja w panele fotowoltaiczne. Dodatkowo rolnik częściowo uniezależnia się od dostaw energii elektrycznej i zabezpiecza przed ciągłym wzrostem cen prądu, co jest wielką bolączką przy długofalowej produkcji rolnej.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Kontakt z konsultantem
close slider

Pomoc konsultanta
Wypełnij formularz, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Mój prąd