Koszty i zyski
Fotowoltaika to sposób na obniżenie kosztów działania Państwa firmy. Zakup energii elektrycznej, przy obecnym poziomie cen, stanowi dla polskiego przedsiębiorcy znaczne obciążenie. Pamiętajmy, że cena prądu rośnie średnio 4,5% w skali roku.
Wydatek na instalację fotowoltaiczną można odpisać od podstawy opodatkowania i dokonać amortyzacji kosztów tej inwestycji.
Energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną daję przedsiębiorstwu niezależność energetyczną nie tylko od zmian cen prądu, ale umożliwia pracę przedsiębiorstwa w momencie wprowadzenia ograniczeń poboru prądu. Dzięki temu firma może zawsze utrzymywać produkcję na tym samym, najwyższym poziomie.
Fotowoltaika zwiększa wartość firmowych nieruchomości, nie wymaga obsługi, a dodatkowo przyczynia się do dbania o środowisko naturalne – lokalne i globalne.
Poprzez działanie zgodnie z koncepcją CSR (Społecznej odpowiedzialności biznesu) Państwa firma zwiększy swój prestiż. Dzięki oszczędnościom na energii firma zyska możliwość inwestowania w dalszy rozwój biznesu, jednocześnie promując swój produkt jako ekologiczny.
Według znowelizowanej ustawy o OZE (Odnawialne Źródła Energii) przedsiębiorca może magazynować energię w zakładzie energetycznym i wykorzystywać jej nadwyżki w dogodnym dla siebie czasie. Fotowoltaika podlega obecnie pod system tzw. opustów, w którym energia pobrana przez prosumenta oraz wyprodukowana w instalacji rozliczana jest w systemie bezgotówkowym. W zależności od działającego na danym terenie operatora rozliczenie odbywa się w systemie rocznym lub półrocznym. Użytkownik energii może odzyskać 80% (gdy instalacja ma moc do 10 kW) lub 70% (gdy instalacja ma moc 10–40 kW) wprowadzonej do sieci energii nie ponosząc przy tym dodatkowych opłat.